Góry są miejscem spotkania z Bogiem. Bardzo wiele historii biblijnych o tym opowiada: Ararat, Nebo, Synaj, Góra Oliwna i wreszcie Golgota. Każdy, kto z otwartym sercem wędruje po górach, może doświadczyć obecności Boga w pięknie stworzenia, ale również w ciszy, którą można odnaleźć wokół siebie oraz w swoim sercu. Po raz dwudziesty ósmy naszym współczesnym miejscem spotkania z Bogiem stał się Karpacz i Karkonosze, w czasie Tygodnia Ewangelizacyjnego dla Rodzin, który jest organizowany przez komisję ewangelizacyjno-misyjną Diecezji Wrocławskiej.

Młodzież prowadzona przez swojego diecezjalnego duszpasterza ks. Pawła Melera oraz ks. Marka Bożka codziennie poznawała historię biblijną,  opisującą przeżycia różnych bohaterów, które miały miejsce na górze. Odnosiła te sytuacje do swojego życia, przeżywanych emocji, doświadczanych zwycięstw i porażek, a przede wszystkim do swojej duchowości. Młodzi uczestnicy Tygodnia odwiedzili również „leśny kościół” pod Złotoryją. Na koniec Tygodnia młodzież pokazała nagrany film o Mojżeszu. Z jednej strony były w nim elementy humorystyczne, ale oddane zostały również nastroje wędrującego ludu. Warto podkreślić również bardzo profesjonalne  i kreatywne przygotowanie i nagranie filmu.

Tymczasem dzieci poznawały historię przemiany Piotra – rybaka na Piotra – apostoła. Mimo jego słabości, zwątpień, porywczości Bóg z niego nie rezygnował, ale cierpliwie kształtował go tak, aby Piotr stał się pożytecznym, wspaniałym sługą Królestwa Bożego. Zajęcia prowadzili: Katarzyna Luc – Szczecin, Katarzyna Bruzi – Wałbrzych, Dorota Kózka-Burchard – Wałbrzych,  Justyna Rak – Wałbrzych, Agnieszka Kupska – Szczecin, Maja i Adam i Świderscy – Łódź.

Zajęcia z dorosłymi prowadził ks. Sławomir Sikora ze Szczecina. Podejmowane tematy skupione były wokół biblijnego hasła „Szukaj pokoju i dąż do niego” oraz „rok troski o stworzenie”. Wiele czasu poświęconego było na relacje międzyludzkie. Rozważane było między innymi wskazanie Pawła „ze wszystkimi ludźmi pokój zachowujcie, o ile to od was zależy”. Prowadzący opowiadał również o tegorocznych Dniach Bonhoefferowskich w Szczecinie,  które odbywały się pod hasłem „Tolerancja w wielokulturowym i wieloreligijnym świecie”. Pokazana została również prezentacja, przygotowana przez prof. Stefana Kubisę dotycząca „Roku troski o stworzenie”, uzupełniona teologicznym komentarzem szczecińskiego proboszcza. W piątek gościem Tygodnia był ks. Bogdan Wawrzeczko ze Skoczowa, który poruszał temat wsparcia okazywanego prześladowanym chrześcijanom przez Fundację „Open Doors”.

Oprócz zajęć w poszczególnych grupach, odbywały się również poranne i wieczorne wspólne spotkania. Rozważania prowadzili uczestnicy Tygodnia:  dk. Izabela Sikora – Szczecin, Łukasz Cieślak – Wrocław, Adam Świderski – Łódź, Małgorzata Welman – Wałbrzych, Joanna Korsan – Wrocław oraz ks. Marek Bożek – Zielona Góra). Poranny program składał się również ze wspólnego śpiewu prowadzonego przez zespół powstały z uczestników Tygodnia (Agnieszka Kupska – Szczecin, Małgorzata Cichy – Chorzów, Emilia Cichy – Chorzów, Adam Świderski – Łódź, Przemysław Orawski – Zgierz, Maksymilian Staniszewski – Żary, ks. Sławomir Sikora – Szczecin).

Wieczorami odbywały się społeczności w Kościele Wang. Dzieci i młodzież dzieliły się tym, o czym rozmawiali w czasie swoich zajęć. Rozważania wieczorne prowadził ks. Sikora. Spotkanie kończyło się modlitwami uczestników Tygodnia.

Tydzień w Karpaczu jest również okazją do zwiedzania licznych okolicznych atrakcji. Zorganizowane były wycieczki: na Zamkowe Skały, do Małej Laponii w Borowicach, do Osady Walończyków w Szklarskiej Porębie oraz do Görlitz. Były oczywiście indywidualne i grupowe wycieczki górskie, między innymi na Śnieżkę.

Tydzień rozpoczął się i zakończył nabożeństwem w Kościele Wang. Kazanie wygłosił ks. Radca Edwin Pech, a na podsumowanie wspólnego czasu bp Waldemar Pytel Zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej. W ewangelizacji wzięło udział blisko 150 osób, które już deklarują gotowość przyjazdu do Karpacza w przyszłym roku. To piękne podziękowanie dla organizatorów i gospodarzy za serce, które wkładają w przygotowanie i przeprowadzenie Tygodnia.

Tekst: ks. Sławomir Sikora