Dietrich Bonhoeffer uważany jest za jednego z najwybitniejszych teologów XX wieku.
Był twórcą Seminarium Kaznodziejskiego w Szczecinie – Zdrojach (dawniej Finkenwalde), działaczem antynazistowskim. Stał się ofiarą reżymu hitlerowskiego – został uwięziony,
a następnie stracony w obozie koncentracyjnym Flossenbürg 9 kwietnia 1945 roku.
W chwili śmierci miał 39 lat.

Od wielu lat nasza Parafia: Ewangelicko – Augsburska Świętej Trójcy w Szczecinie, organizuje Międzynarodowe Dni Bonhoefferowskie – poświęcone jego pamięci. Jego imię nosi również Ogród Ciszy i Medytacji w Zdrojach, a także inne obiekty parafialne.
Rok 2024 zapisze się w kulturze pamięci Bonhoeffera w sposób szczególny. Teatr Polski
w Szczecinie wraz z Uniwersytetem Szczecińskim i Morskim Centrum Nauki, przy współpracy ze szczecińskimi o.o. dominikanami oraz szczecińską Parafią Ewangelicko-Augsburską, zorganizował festiwal Bonhoefferowski. Patronat nad tym wydarzeniem objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Program Szczecińskiego Festiwalu Bonhoeffera „Ślady”:
(udział bezpłatny z wyłączeniem wydarzeń biletowanych)

 • 8 kwietnia (poniedziałek), godz. 19.00. Teatr Polski Kup bilet
  Tadeusz Słobodzianek, „Historia Jakuba”. Dyskusja po spektaklu z reżyserem. Prowadzenie: o. Tomasz Dostatni.
 • 9 kwietnia (wtorek), godz. 19.00. Kościół Świętej Trójcy, Łasztownia,
  ul. Energetyków 8
  Debata „Ślady Dietricha Bonhoeffera na Pomorzu Zachodnim”: Daniel Kalinowski, Paweł Migdalski, Sławomir Sikora. Prowadzenie: Sławomir Iwasiów.
  Myśli z Tegel czyta Wiktor Zborowski.
 • 10 kwietnia (środa), godz. 19.00. Morskie Centrum Nauki
  „Polski kształt dialogu”. Rozmowa o biografii i twórczości Józefa Tischnera: Wojciech Bonowicz, Tadeusz Gadacz, Alfred Wierzbicki. Prowadzenie: Andrzej Skrendo
 • 11 kwietnia (czwartek), Kampus Piastów, Aleja Piastów 40b. Biblioteka Międzywydziałowa
  10.00 – 11.00. Panel dyskusyjny „Dietrich Bonhoeffer poetów polskich”: Piotr Bogalecki, Jarosław Płuciennik, Paweł Próchniak. Prowadzenie: Jerzy Madejski.
  11.15 – 12.15. Panel dyskusyjny „Nauka chodzenia”: ks. Andrzej Draguła, Tadeusz Gadacz, ks. Alfred Wierzbicki. Prowadzenie: Jaromir Brejdak.
  12.30 – 14.00. Emisja filmu Michała Majerskiego pt. „Ruch oporu na Pomorzu”.
  Po emisji dyskusja z reżyserem. Prowadzenie: Paweł Dziel.
 • 11 kwietnia (czwartek), godz. 19.00, Teatr Polski Kup bilet (5 zł)
  Dietrich Bonhoeffer w PRL (i w wolnej Polsce). Debata z okazji 79. rocznicy śmierci teologa i duchownego: Adam Michnik, Zbigniew Nosowski, Michał Paziewski. Prowadzenie: Maciej Kowalewski.
 • 12 kwietnia (piątek), godz. 19.00. Teatr Polski
  Sztuka zaangażowana. Dyskusja panelowa: Stanisław Ruksza. Agata Zbylut, Adam (Łona) Zieliński. Prowadzenie: Inga Iwasiów
 • 13 kwietnia (sobota), godz. 19.00. Teatr Polski Kup bilet (5 zł)
  Po stronie dialogu. Debata z okazji rocznicy śmierci Szewacha Weissa: Elżbieta Cherezińska, o. Tomasz Dostatni. Prowadzenie: Andrzej Skrendo. Przed debatą wystąpi duet Armo: Witold Fessard – klarnet i Honoka Kobayashi – piano
 • 14 kwietnia (niedziela)  godz. 16.00. Teatr Polski Kup bilet
  Motion Trio –  zespołów znakomitych akordeonistów.

Dietrich Bonhoeffer urodził się 4 lutego 1906 r. we Wrocławiu (niemiecki Breslau).
Był szóstym dzieckiem w rodzinie znanego psychiatry Karla Bonhoeffera. Studia teologiczne odbył w Tybindze i Berlinie. Za pracę pt. „Sanctorum communio” („Świętych obcowanie”) otrzymał tytuł doktora teologii. W 1930 habilitował się, a następnie wyjechał na studia zagraniczne w Union Theological Seminary w Nowym Jorku.
Od przełomu lat 1932 i 1933 Bonhoeffer oddalał się od kariery uniwersyteckiej, poświęcając się pracy duszpasterskiej. W latach 1933-1935 był pastorem w parafii w Londynie.
Po powrocie do Niemiec wstąpił do Kościoła Wyznającego stanowiącego opozycję wobec prohitlerowskiego protestanckiego Kościoła Rzeszy. Przeciwstawiał się ideologii nazistowskiej widząc w niej zagrożenie dla chrześcijan, dla Niemców i dla ludzkości. W 1934 roku na ekumenicznym zjeździe młodych protestantów w Danii kreślił wizje wojny, którą może wywołać nazizm. Myśl teologiczna Bonhoeffera, wraz z rozważaniami na temat „bezreligijnego chrześcijaństwa”, którym męczeńska śmierć teologa nadała jeszcze głębszą wymowę, wywarła istotny wpływ na powojenną teologię w Wielkiej Brytanii i Ameryce, a także na polskich intelektualistów i działaczy opozycji, takich jak Stanisław Barańczak czy Jacek Kuroń oraz na twórczość Tadeusza Różewicza.
Dietrich Bonhoeffer został uznany za jednego z dziesięciu największych męczenników XX wieku, wśród których są św. Maksymilian Kolbe, Martin Luther King i Oscar Romero. Ich rzeźby figurują na portalu wejściowym do Opactwa Westminsterskiego w Londynie obok przedstawień czterech cnót chrześcijańskich: prawdy, sprawiedliwości, miłosierdzia i pokoju.

Ewangelicko – Augsburska Parafia Świętej Trójcy w Szczecinie od wielu lat organizuje Międzynarodowe Dni Bonhoefferowskie. Poniżej – niektóre z relacji