Johannes Quistorp  miał 30 lat, gdy wziął ślub z 22 letnią Wilhelminą Theune. Odbyło się to w 1852 roku. Kadry przedstawiające wydarzenie zrealizowano w roku 2023 w ewangelickim kościele na szczecińskiej Łasztowni. Duchowny, który udziela na filmie ślubu, to pastor Sławomir Janusz Sikora, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy przy ul. Energetyków 8 w Szczecinie.

Ponad 170 lat temu stał w tym miejscu kościół Świętej Gertrudy, wzniesiony w XIII wieku i wielokrotnie przez stulecia przebudowywany. Współczesny nam, neogotycki kościół Świętej Trójcy, został wzniesiony w latach 1894–1896. Zaprojektował go wybitny szczeciński architekt Wilhelm Meyer-Schwartau.

Nie udało się na razie ustalić, gdzie w 1852 roku Johannes brał ślub, niemniej w  Szczecinie  mieszkał już od 1846 roku. W związku małżeńskim z Wilhelminą na świat przyszło pięcioro dzieci: Maria (ur. 1853), Heinrich (ur. 1856, zginął tragicznie w roku 1880), Johanne (ur. 1858), Luise (ur. 1859) i Martin (ur. 1860).

Szczecin był miastem Quistorpa z wyboru. Dostrzegł w nim ogromny potencjał. Tutaj prowadził przez kilkadziesiąt lat swoją aktywność jako kupiec, handlowiec, przemysłowiec, a także posiadacz dóbr ziemskich i fundator wielu regionalnych przedsięwzięć dobroczynnych. Największym z nich był kompleks zakładu opiekuńczego Bethanien przy obecnej ulicy Wawrzyniaka. Całe swoje dojrzałe życie Johannes Quistorp poświęcił aktywnemu, twórczemu budowaniu fortuny, by hojnie  dzielić się nią z innymi ludźmi. Przeszedł do historii Szczecina i regionu jako człowiek niezwykle przedsiębiorczy, wielki wizjoner, filantrop.

Poniższe kadry pochodzą z filmu „Johannes Quistorp”, zrealizowanego w 2023 roku przez Helenę Kwiatkowską.
Autorem zdjęć, montażu i korekcji barwnej jest Bartosz Jurgiewicz. W roli Quistorpa wystąpił Konrad Pawicki.

Zobacz film Johannes Quistorp

Film zrealizowano w ramach projektu: „Johannes Quistorp – przedsiębiorca i filantrop. Odkrywanie historii biznesu zaangażowanego społecznie na Pomorzu Zachodnim”. Projekt został dofinansowany przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania w ramach Programu Współpracy Interreg VIA Meklemburgia Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021-2027 oraz z budżetu państwa.