Niedziela, 9 czerwca, godz. 16, kościół ewangelicki Świętej Trójcy na Łasztowni. Pasja według św. Mateusza Johanna Sebastiana Bacha.

W przyszłą niedzielę o godz. 16:00, w ramach XXI Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej Mirabilis 2024, wykonana zostanie w naszym kościele (Szczecin, ul. Energetyków 8) Pasja według św. Mateusza Johanna Sebastiana Bacha. Koncert jest częścią Polsko – Niemieckiego Lata Kulturalnego 2024. Bilety w cenie 30 i 40 zł będą do nabycia przed samym koncertem.

Wykonanie:
Johanna Ihrig – sopran
Britta Schwarz – alt
Christian Rathgeber – tenor
Anton Haupt – bas
Chór Katedralny w Greifswaldzie
Orkiestra Fundacji Akademia Muzyki Dawnej
Dyrygent Frank Dittmer

Z „Pasji według Świętego Mateusza” pochodzi chorał, znany nam wszystkim jako pasyjna pieśń „O głowo coś zraniona”. Przeczytaj o ciekawej historii tego utworu >>>.

Muzyka pasyjna Bacha została zapomniana po jego śmierci na długo. Jej pamięć przywrócono dopiero w okresie romantyzmu.W 1829 roku Feliks Mendelssohn-Bartholdy po raz pierwszy wykonał Pasję według św. Mateusza z berlińskim zespołem Singakademie w instrumentacji dostosowanej estetyki epoki romantyzmu.

Pasja według św. Mateusza – późniejsza, jedna z dwóch pasji Johanna Sebastiana Bacha, jakie zachowały się w całości. Powstała w ostatnim okresie jego twórczości, gdy zajmował stanowisko kantora przy Kościele św. Tomasza w Lipsku. Premiera miała miejsce w Wielki Piątek 11 kwietnia 1729 roku. Przez 100 lat przeleżała zapomniana w archiwum, aż odkrył ją i przedstawił światu Feliks Mendelssohn-Bartholdy 11 marca 1829 w berlińskiej Singakademie.