W sobotę, 16 października br., w ramach Międzynarodowych Dni Bonhoefferowskich, w Kościele Świętej Trójcy na terenie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy ul. Energetyków 8 w Szczecinie, odbędzie sie koncert muzyki sakralnej „Renesans Reformacji” w wykonaniu Konsortu Renesansowych Fletów Poprzecznych „La Viva Fiamma”.

Początek koncertu – godz. 16. 00. 
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!
Koncert będzie transmitowany zdalnie:  https://youtu.be/ob0GA_R-BLE – link do koncertu.
Zobacz cały program Międzynarodowych Dni Bonhoefferowskich >>>

Konsort poprzecznych fletów renesansowych „La Viva Fiamma” powstał w 2019 roku z inicjatywy Magdaleny Pilch, prowadzącej klasę fletu traverso w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Jest to obecnie jedyny tego rodzaju zespół w Polsce. W jego skład wchodzą studenci klas historycznych fletów poprzecznych i podłużnych łódzkiej uczelni – Aleksandra Gajkowska, Justyna Wójcikowska, Nicola Łacfik i Radosław Orawski. Muzycy grają na kopiach instrumentów z Accademia Filarmonica di Verona zbudowanych przez Giovanniego Tardino (Rzym/Bazylea), specjalizującego się w rekonstrukcji historycznych fletów poprzecznych. W skład konsortu wchodzą flety dyszkantowe, tenorowe i flet basowy, dzięki czemu fleciści mogą wykonywać dużą część polifonicznego repertuaru wokalnego okresu renesansu, co było typową praktyką konsortów instrumentalnych w XVI wieku, a więc w czasach, gdy muzyka stricte instrumentalna dopiero rozpoczynała się kształtować i ograniczała się głównie do użytkowych małych form tanecznych.

Z zespołem współpracują śpiewacy – Magdalena Szymańska (sopran) i Piotr Wieczorek (tenor), flecistka Agnieszka Gorajska, a także znany polski klawesynista i organista Marek Pilch (pozytyw, regał), związany zawodowo z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Konsort „La Viva Fiamma” występował podczas 22. Festiwalu Kolory Polski (lipiec 2021 – koncert w kościele Księży Salezjanów w Lutomiersku) a także w ramach 21. Festiwalu Bachowskiego (sierpień 2020 – koncert „Drogi do Bacha” w Żarowie oraz koncert „Śniadanie na trawie” w Pożarzysku). Koncertował również w kościele Ewangelicko-Augsburskim w Ozorkowie (wrzesień 2019 – koncert „Renesansowe brzmienia”), na Akademii Muzycznej w Łodzi (październik 2019 oraz 24 luty 2021 – koncerty z cyklu „Klawesyn i Muzyka Dawna”), a także w Akademii Muzycznej w Katowicach, w ramach projektów organizowanych przez Katedrę Klawesynu i Historycznych Praktyk Wykonawczych (listopad 2019 – koncert „Reformacja Renesansu” w Kościele Ewangelickim Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach; marzec 2020 – „Koncert zespołów wokalnych muzyki dawnej Ambitus”).