16 listopada 1995 roku państwa członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji. Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzony jest, co roku w tym dniu, Międzynarodowy Dzień Tolerancji. W Wiesbaden przeżywany jest on w szczególny sposób, ponieważ to właśnie w tym mieście, 25 lat temu, powołana została Fundacja „Pomnik Tolerancji”, zaś same pomniki, w ciągu minionego ćwierćwiecza, zostały postawione na całym świecie na terenie organizacji, których wspólną cechą jest prowadzenie działalności wielokulturowej, międzynarodowej i w duchu otwartości religijnej.

W 2019 roku Pomnik Tolerancji został odsłonięty na terenie parafii ewangelickiej Świętej Trójcy na Łasztowni w Szczecinie, w czasie Międzynarodowych Dni Bonhoefferowskich. To wtedy również, w ramach konferencji, odbyło się otwarcie wystawy „Tolerancja” (TOleRAnCJA), ze zdjęciami luteran ze szczecińskiej parafii i ich krótkimi wypowiedziami na temat tolerancji. Ta właśnie wystawa zawitała 16 listopada 2019 roku do Wiesbaden, towarzysząc delegacji ze Szczecina w uroczystościach z okazji jubileuszu 25-lecia Fundacji „Pomnik Tolerancji”. Oprócz szczecińskiej „Tolerancji” można tam było zobaczyć „siostrzaną” wystawę uczniów ze szkoły integracyjnej Jawlensky w Wiesbaden.

W niedzielę, 17 listopada, szczecinianie uczestniczyli w nabożeństwie w parafii partnerskiej w Hochheim, która należy do Dekanatu Wiesbaden, z którym z kolei od 2008 roku partnerstwo prowadzi Diecezja Wrocławska.
Nabożeństwo poprowadzili: pastor Mirjam Ambrozic, ks. Klaus Endter, emerytowany duchowny, który zainicjował to partnerstwo oraz ks. Sławomir Sikora, który wygłosił kazanie. Polski duchowny zwrócił uwagę na trudne relacje społeczne, które panowały w Jerozolimie dwa tysiące lat temu. Otwartość Jezusa z Nazaretu wiele zmieniła. Jezus pokazał, że czasami odpowiednie podejście do człowieka, pełne miłości i zrozumienia, może wiele zmienić, wydobyć z drugiego piękno, które trudno dostrzec, gdy we wzajemnych relacjach panują uprzedzenia. Dzisiejsze europejskie ulice również są pełne społecznych napięć, ale chrześcijanie, jako naśladowcy swojego Mistrza, powinni kroczyć drogą miłości.
Szczecińska wystawa „Tolerancja” (TOleRAnCJA 2019) została pokazana także w Hochheim; zostanie tutaj do stycznia 2020 roku.
Karl Martin Hartmann, artysta, który jest pomysłodawcą oraz projektantem Pomnika Tolerancji pragnie, aby stałym elementem związanym z odsłonięciem kolejnego pomnika było przygotowanie i otwarcie wystawy na wzór zainicjowanej w Szczecinie „Tolerancji”

Zobacz także