W Wigilię Bożego Narodzenia (24 grudnia) luteranie uczestniczą w nabożeństwach i gromadzą się na uroczystych kolacjach w domach. W pandemii, z uwagi na obostrzenia, kościoły nie będą tak wypełnione ludźmi, kolędy będą wybrzmiewać skromniej, a czasem tylko poprzez dźwięki instrumentów. Większość parafii zwiększyło ilość nabożeństw, a blisko 1/3 transmituje je i publikuje w Internecie.
24 grudnia, w Wigilię Bożego Narodzenia, w Kościele Świętej Trójcy w Szczecinie odbywają się dwa nabożeństwa
- godz. 10.00 nabożeństwo wigilijne w Szczecinie w Kościele Świętej Trójcy
- godz. 16.00 nabożeństwo wigilijne w Szczecinie w Kościele Świętej Trójcy (z powodu deszczowej pogody, nabożeństwo planowane na zewnątrz, odbędzie się w kościele)
W zależności od regionu nabożeństwa odbywają się przed lub po kolacji wigilijnej. Odczytywane są fragmenty Pisma Świętego dotyczące narodzin Jezusa i znaczenia tego wydarzenia dla ludzi. W niektórych parafiach, podczas nabożeństw dzieci recytują słowa proroków zapowiadające przyjście Jezusa. W kościołach pojawiają się choinki, nie ma jednak szopek czy też żłóbka. Szopka jest ewangelikom znana (pojawia się w luterańskich domach czy podczas jasełek), ale ten symbol pokazuje, że pojawiło się na świecie dziecko, nie mówi bezpośrednio o tym, co Chrystus uczynił dla ludzi, tymczasem Święta Bożego Narodzenia także powinny mówić o zbawieniu, o śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa.
Kolacja wigilijna rozpoczyna się czytaniem fragmentu Ewangelii Łukasza (opowieść o narodzinach Jezusa) i modlitwą. Na stole leży Biblia i płoną świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, ekumenicznej akcji prowadzonej przez cztery organizacje: luterańską i reformowaną Diakonię, rzymskokatolicki Caritas i prawosławny Eleos. Świeca zachęca do myślenia o drugim człowieku i pomocy potrzebującym dzieciom. Dochód ze sprzedaży przekazywany jest na projekty pomocowe dla dzieci i najuboższych rodzin.
W luterańskich domach obecne są także polskie zwyczaje wigilijne takie jak ubieranie choinki, łamanie się opłatkiem (na Śląsku Cieszyńskim są też cynamonowe rurki – szulki), wolne nakrycie, spożywanie postnych potraw i wspólne śpiewanie kolęd, wiele zależy jednak od lokalnych zwyczajów. W Wigilię nie ma obowiązku zachowywania postu.
Pod choinką można odnaleźć często prezenty. Zwraca się jednak uwagę na to, że najwspanialszym prezentem, jaki otrzymaliśmy od Boga jest Jezus Chrystus, którego narodziny wspominamy w okresie świąt i na którego powtórne przyjście nadal jako chrześcijanie czekamy. Dla luteran zarówno choinka, jak i inne zwyczaje Bożonarodzeniowe mają znaczenie wtedy, gdy stanowią jedynie oprawę tego, co jest centralną prawdą tych świąt – Bóg w Chrystusie przychodzi na świat, przynosi ludziom zbawienie i daje radość.
W pierwsze Święto Bożego Narodzenia, we wczesnych godzinach porannych, w niektórych parafiach Śląska Cieszyńskiego odprawiane są tzw. Jutrznie. Jutrznia to nabożeństwo nawiązujące do światła, które ujrzeli w nocy pasterze udający się do Betlejem.
Zapraszamy do uczestnictwa w jutrzni retransmitowanej z Kościoła Jezusowego w Cieszynie. Nabożeństwo będzie emitowane 25 grudnia 2020 r., o godz. 8.00 w Drugim Programie Polskiego Radia. Kazanie wygłosi proboszcz parafii ks. Marcin Brzóska.
Źródło: Luteranie.pl