26.03.2022 Aktualizacja informacji z dnia 05.03.2022

Kilka informacji o udzielanej pomocy dla uchodźców z Ukrainy przez naszych Parafian i parafię.
Nasza parafia od momentu wybuchu wojny włączyła się czynnie w pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Już 25 lutego podjęliśmy decyzję o udostępnieniu dwóch mieszkań dla rodzin uciekających przed wojną. Były to rodziny pracowników z Ukrainy, którzy już przed wybuchem wojny pracowali w Szczecinie, a zaraz 24 lutego podjęli decyzję i działania, by sprowadzić tutaj swoje rodziny. Wszyscy są bezpieczni i zaopiekowani, dzięki współpracy z właścicielem firmy, która zatrudniała mężczyzn.
Parafia zaadoptowała również dwie salki parafialne z łazienką i w holu stworzyła aneks kuchenny, tak by było to oddzielne, niezależne mieszkanie. Cały remont, sprzątanie i wyposażenie zostało wykonane przez parafian. Mieszkanie zostało udostępnione dwóm matkom z dziećmi z Ukrainy.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Parafian zrzeszonych na parafialnej massengerrowej grupie wewnętrznej: „Rodzice Religia” w ciągu tygodnia udało się: dokupić i podłączyć pralkę, naprawić umywalkę, zorganizować mikrofalówkę, suszarkę do ubrań, do włosów, kable hdmi, pomoc w kwestii nadania PESELu, przekazać zabawki, ubrania i zabrać na zakupy. Znalazł się również darczyńca, który jest gotowy opłacić koszty mediów za trzy miesiące. Jedna z parafianek załatwiła miejsce dla dzieci w szkole w Śródmieściu, inna szuka pracy dla kobiet, inna oddała laptopa, żeby dzieci mogły się uczyć, ktoś inny go skonfigurował. Nie sposób wymienić wszystkiego.
Wielu Parafian zdecydowało się również indywidualnie udostępnić swoje mieszkania, by przyjąć potrzebujących.
Ponadto zbieramy pieniądze na pomoc dla Ukrainy. Bardzo jesteśmy wdzięczni za wszystkie dokonywane na ten cel wpłaty i niezwykłą hojność naszych Parafian, ale także ludzi z zewnątrz.
Współpracujemy ze Związkiem Ukraińców w Polsce, gdzie od lat działa członek naszej Rady Parafialnej oraz z Parafią Prawosławną w Szczecinie, która bardzo aktywnie pomaga uchodźcom wojennym.
Nasz bus parafialny był dwa razy na granicy z Ukrainą: w Przemyślu i Lublinie, skąd odbierał ludzi i zawoził pomoc rzeczową w postaci darów. Dziękujemy kierowcom, którzy się na to zdecydowali.
Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc. To wielkie świadectwo wiary i miłości! Dziękujemy bardzo!
PS. Zdjęcia tuż po adaptacji, teraz jest tam przytulniej i przede wszystkim jest tam Życie❤️

05.03.2022 Aktualizacja komunikatu z dnia 27.02.2022

Po nabożeństwie w dniu 27 lutego odbyło się spotkanie Rady Parafialnej i wszystkich chętnych w sprawie organizacji pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Dziękujemy bardzo za tak duży odzew, obecność i wspólne pomysły na to, co jako Parafia możemy zrobić, by pomóc Ukrainkom i Ukraińcom.
Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na Facebooku naszej Parafii

Poniżej: lokalne inicjatywy pomocowe. Postaramy się aktualizować ich wykaz.

 1. Punkt Interwencji Kryzysowej dla Ukraińców – telefon całodobowy 539-696-888
 2. Informacja – profil na Facebooku Szczecin dla Ukrainy (informacje o zbiórkach, transportach osób i rzeczy, inicjatywach pomocy, kwaterach i wolnych pokojach itd.)
 3. Punkt relokacji dla uchodźców – al. Piastów 40A (teren Uniwersytetu Szczecińskiego), Tel. 696-031-180
 4. Potrzebni wolontariusze do zbiórek od 28 II do 5 III – tel. 576-853-768
 5. Darmowe wsparcie psychologiczne dla osób z Ukrainy przebywających w naszym mieście i znających język polski w stopniu komunikatywnym, tel. 501-029-402 lub 501-029-506, ul. J.H. Dąbrowskiego 22-23
 6. W przypadku zapotrzebowania na opiekę medyczną nad dziećmi i dorosłymi z Ukrainy przebywającymi w ośrodkach dla uchodźców lub polskich domach (w Szczecinie i okolicach) Tel. 501-058-762, e-mail: pediatra.szczecin@gmail.com (Monika Olszewska)
 7. Pediatra – kontakt na messenger Beata Litwińska (Doktor Bettinka) lub sms 698-364-718
 8. Możliwość wysłania autokaru na Ukrainę po potrzebujących i ich transport we wskazane miejsce od poniedziałku do czwartku – tel. 665-582-320 (Ania), 512-038-090 (Piotr), 509-052-873 (Darek)
 9. Jeżeli ktoś może pomóc w formie mieszkania, pokoju (mieszkania dwupokojowe, kawalerki, nawet na kilka dni) – Związek Ukraińców w Polsce, oddział w Szczecinie, tel. 503-634-785, 91 422-16-96
 10. Przedstawienia interaktywne dla dzieci i mam – Teatr Anny Gielarowskiej, tel. 507-739-634
 11. 11. Konkretny przykład potrzeb: udało się odebrać z ukraińskiej granicy rodziny Serhija i Oleha: 5 kobiet, 5-letnią dziewczynkę i nastolatka. Ich obecne warunki mieszkaniowe są niewystarczające (mieszkanie 40m2 na 9 osób). Aktualnie tylko 2 osoby z 9 mają pracę w Polsce i nie stać ich na wynajęcie drugiego mieszkania. Zorganizowaliśmy zbiórkę żywności, środków czystości i niezbędnych rzeczy, jak kołdry, ręczniki itp. Może ktoś zatrudni kobiety do pracy, która nie wymaga znajomości języka polskiego (profil na Facebooku: Adam Kacpersky)
 12. Związek Ukraińców w Polsce oddział w Szczecinie zaprasza osoby chętne do wsparcia i pomocy ewentualnym uchodźcom z Ukrainy do kontaktu z naszą organizacją w zakresie: zakwaterowania, zaprowiantowania, pomocy i opieki medycznej, w tym pomocy psychologów – kontakt telefoniczny 607-087-944 (Jan Syrnyk) bądź drogą mailową jansyrnyk@wp.pl

ZBIÓRKI DARÓW prowadzą:

Parafia prawosławna przy cerkwi pw. św. Mikołaja, ul. Zygmunta Starego 1A po kontakcie telefonicznym 601-781-356 (ks. Paweł Stefanowski):

 • mleko modyfikowane dla niemowląt, jedzenie w słoiczkach dla małych dzieci, plastikowe łyżeczki do karmienia;
 • kawa, herbata; soki, napoje, tubki typu „Kubuś” dla dzieci;
 • suche ciastka, paluszki, krakersy,
 • zupki chińskie; przekąski, które można szybko przygotować i zabrać ze sobą w podróż; konserwy, makaron, cukier, ryż; owoce, orzechy, bakalie; batony energetyczne;
 • termosy, kubki termiczne; kubki, talerze, sztućce jednorazowe;
 • podstawowe środki higieny osobistej i kosmetyki (np. mydło, żel pod prysznic, mokre chusteczki, chusteczki higieniczne, podpaski, wkładki, pasta do zębów, szczoteczki do zębów); pampersy;
 • koce, pościel, śpiwory; płaszcze przeciwdeszczowe;
 • baterie, ładowarki do telefonów, powerbanki;
 • środki przeciwbólowe, bandaże, gaziki, woda utleniona;

Stowarzyszenie Mi-Gracja, ul. Kolumba 88-89 Proedu sala C, w niedzielę 27 II w godzinach 12:00-16:00, od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-15:00, tel. 603-417-521 (Kataryna Zawiżeneć):

 • ubranka dziecięce (różne rozmiary); ubrania młodzieżowe (różne rozmiary); ubrania damskie i męskie (różne rozmiary); buty i kapcie (różne rozmiary);
 • koce, kołdry i poduszki; ręczniki;
 • środki higieniczne (pieluszki, papier toaletowy, podpaski, chusteczki); kosmetyki;
 • podstawowe produkty spożywcze;
 • zabawki dla dzieci;

Związek Ukraińców w Polsce, oddział w Szczecinie, ul. Mickiewicza 45, 28 II od 12:00 do 17:00; wolontariusze mile widziani:

 • środki higieny osobistej (mydło, przybory do golenia, ręczniki – nowe);
 • pościel (nowa); śpiwory i karimaty;
 • środki opatrunkowe; środki przeciwgorączkowe, przeciwgrypowe,

Anna Gielarowska, tel. 728-543-940; odjazd we wtorek, dary przynieść na ul. Jagiellońską 6, wejście od ul. Śląskiej w poniedziałek w godz. 11:00-18:00, we wtorek do godz. 10:00, mogę też ewentualnie podjechać, jeżeli nie jesteście zmotoryzowani, mam dostać spory samochód:

 • ubrania, środki czystości, leki czy żywność;

Tawerna „Lwów” na Dworcu PKS, k. peronu 8 (Tomasz Tokarzewski):

 • zbiórka darów;

Veronique team tattoo, ul. Bat. Chłopskich 72, codziennie do 17:00;

 • zbiórka darów;