Za nami 19. Europejska Noc Muzeów, w ramach której zaprosiliśmy Państwa do naszego kościoła i ogrodu, a także do sali parafialnej, gdzie wyświetlane były filmy o znanych ewangelikach:
Czekaliśmy na Państwa od 18.00. O północy powiedzieliśmy dobranoc. A jak było?
Mimo aury, która sprzyjała raczej pozostaniu w domu, odwiedziło nas ponad dwieście osób! Wszystkich przyjęliśmy z radością.
Pierwsi amatorzy Nocy Muzeów pojawili się już przed osiemnastą. Ostatni wychodzili przed północą. Niemal wszyscy goście byli u nas po raz pierwszy! Zaprezentowaliśmy im zupełnie nowy, niezwykle ciekawy program, którego główną pomysłodawczynią jest dr Agnieszka Roguska – wirtuozka gry na organach i klawesynistka, a także – szczęściem dla nas – organistka w naszej parafii. Mało tego! Agnieszka jest również znawczynią dawnej mody i sama szyje historyczne stroje.
Na początku wnętrze kościoła wypełniły dźwięki handpana – wciąż mało znanego instrumentu, na którym gra proboszcz parafii, ks. Sławomir Sikora.
Następnym punktem była jego opowieść o ewangelickim etosie pracy. To pojęcie pozwala lepiej rozumieć, czym w swoim życiu kierowali się wybitni i znaczący dla historii Szczecina luteranie: ewangelickie rodziny Quistorpów i Stoewerów.
O szczecińskim kompozytorze Gustavie Flueglu opowiadał dr Wojciech Kral. Na organach, w stroju historycznym, zagrała dr Agnieszka Roguska. W jej wykonaniu usłyszeliśmy muzykę Gustava Flügla w opracowaniu chorałowym.
W Johanessa Quistorpa wcielił się dr Andrzej Wątorski, który opowiadał nie tylko o sukcesach zawodowych i finansowych wielkiego przedsiębiorcy, ale również o opiece, jaką roztaczał nad swoimi pracownikami i ich rodzinami, a także nad sierotami i wdowami.
Niezwykłe dokonania rodziny Stoewerów przedstawił Artur Stróżyński. Dzięki produkcji maszyn do pisania, rowerów i samochodów Stoewerowie stali się największymi w historii Szczecina przedsiębiorcami.
W trakcie wieczoru odwiedziły nas grupy pasjonatów pięknych, historycznych strojów. Dzięki nim przeszłość ożywa, staje przed nami dosłownie – na wyciągnięcie ręki. Naszymi gośćmi, a w zasadzie partnerami Nocy Muzeów, byli członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Metrum”, „Retro Vibes” oraz „Z modą przez wieki”. Swoją obecnością, pełną elegancji prezencją i opowieścią, dodali kolorytu i smaku opowiadanym historiom. Zaprezentowali się pięknie! Dziękujemy!
W sali parafialnej można było oglądać filmy dokumentalne Heleny Kwiatkowskiej „Johannes Quistorp” oraz „Imperium Stoewerów. Od pralki do limuzyny”. Pokazy filmów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Miło było gościć Państwa! Cieszymy się, że pyszne wypieki naszych parafian spotkały się z uznaniem. Pod koniec co prawda ich zabrakło, ale od czegóż zapasy gotowych ciasteczek…
Dziękujemy naszym wolontariuszom! Jedni witali gości i z nimi rozmawiali, inni napełniali termosy kawą i herbatą, dbali, by talerze z ciastami wjeżdżały na czas na stoły
Jeszcze inni zachęcali do zakupu pięknego, bogato ilustrowanego przewodnika autorstwa prof. Stefana Kubisy – po kościele Świętej Trójcy, Budowlę zaprojektował wybitny szczeciński architekt Wilhelm Meyer-Schwartau.
Z radością przywitaliśmy też ekipę niezawodnej TVP3 Szczecin!
Dziękujemy wszystkim za wszystko! Dzięki Wam była to wspaniała Noc Muzeów! I noc naszego Kościoła :).

11.05.2025
Kościół Świętej Trójcy na Łasztowni, do którego zapraszamy na Noc Muzeów, jest neogotycką budowlą, wzniesioną w latach 1894-1896 na fundamentach dawnego gotyckiego kościoła pod wezwaniem Świętej Gertrudy. Zaprojektował go wybitny szczeciński architekt Wilhelm Meyer-Schwartau.
Z historią tego miejsca zapozna naszych gości proboszcz parafii, ks. Sławomir Sikora. W jego wykonaniu usłyszymy też muzykę na handpanie.
Przedstawimy portrety znanych szczecinian, którzy byli ewangelikami: przemysłowców i filantropów Johannesa Quistorpa i Bernharda Stoewera. Opowiemy o ich rodzinach, dokonaniach, pasjach, o ich działalności dobroczynnej.
Ewangelikiem był także szczeciński kompozytor Gustav Fluegla, organista w zamkowym kościele. W sobotni wieczór jego muzykę na organach usłyszymy w wykonaniu dr Agnieszki Roguskiej, która jest także organistką w naszym Kościele.
Zaprezentujemy również rekonstrukcje historyczne z udziałem osób w strojach wzorowanych na modzie II połowy XIX oraz początku XX w. Gośćmi Nocy Muzeów w ewangelickim kościele na Łasztowni będą członkowie Stowarzyszenia METRUM oraz grupy rekonstrukcyjne: „Retro Vibes” Olgi Dąbkiewicz a także „Z modą przez wieki” Małgorzaty Zakrzewskiej.
W ogrodzie parafialnym, pod namiotami, czekać będą na Państwa kawa, herbata i ciasta. Serdecznie zapraszamy!
W sali parafialnej wyświetlane będą, dostępne na YouTube, filmy o szczecińskich ewangelikach!
Zobacz też 19. Europejska Noc Muzeów w Szczecinie – wszystkie wydarzenia