„Dla mnie to nie koniec, lecz początek życia” – to jego ostatnie słowa wypowiedziane w celi więziennej. 

9 kwietnia jest szczególną datą w życiorysie pastora Dietricha Bonhoeffera. Dokładnie 80 lat temu przemierzył on swoją ostatnią drogę z celi więziennej do miejsca kaźni. „Dla mnie to nie koniec, lecz początek życia” – powiedział.
Lekarz obozowy Flossenburga tak te chwile wspominał: „Przez otwarte drzwi jednego z pokojów w baraku dostrzegłem pastora Bonhoeffera jeszcze w odzieży więziennej, jak klęczy pogrążony w żarliwej modlitwie do swojego Boga. Ten rodzaj modlitwy, pełnej oddania i pewności, że zostanie wysłuchana, odmawianej przez tego niezwykle sympatycznego człowieka, wstrząsnął mną do głębi. W mojej prawie pięćdziesięcioletniej praktyce lekarskiej nie widziałem jeszcze śmierci człowieka tak oddanego Bogu”.

Pamięć Dietricha Bonhoeffera w kulturze niemieckiej i polskiej była tematem spotkania, które odbyło się w czwartek, 9 kwietnia w Kościele Świętej Trójcy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej na szczecińskiej Łasztowni w ramach  II Szczecińskiego Festiwalu Bonhoeffera „Ślady”.

Wydarzenie rozpoczęło się od nastrojowej muzyki: na handpanie zagrał ks. Sławomir Sikora. Wiersze Bonhoeffera przeczytał Adam Opatowicz.
W rozmowie z okazji 80. rocznicy śmierci Dietricha Bonhoeffera – teologa i duchownego, udział wzięli: Prof. Robert Traba i prof. Jörg Hackmann oraz Irena Stróżyńska. Rozmówcy dzielili się swoimi obserwacjami o pamięci historycznej, roli Bonhoeffera w przepracowywaniu własnej historii przez społeczeństwo w Polsce i Niemczech. Rozmowę poprowadził ks. Sławomir Sikora.

Uczestnicy spotkania mogli na koniec obejrzeć polsko-niemiecką wystawę „Ślady Dietricha Bonhoeffera w życiu Pomorzan”, do której zdjęcia wykonał Andrzej Łazowski, a teksty opracowała Monika Kołacz. Wystawa jest częścią Międzynarodowych Dni Bonhoefferowskich organizowanych przez parafię ewangelicką ze środków Euroregionu Pomerania.

Nic, naprawdę nic nie jest warte życia, oprócz miłości.

  • Adam Opatowicz – aktor, reżyser, kompozytor, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego w Szczecinie; więcej.
  • Prof. Robert Traba – polski historyk, politolog, działacz społeczny i kulturoznawca, profesor nauk społecznych. Specjalizuje się w historii Europy Środkowo-Wschodniej i Niemiec w XIX i XX wieku; więcej
  • Prof. Jörg Hackmann – Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego:  historia pogranicza polsko-niemieckiego, historia Żydów Szczecina przed 1945 r.; więcej
  • Irena Stróżyńska – konsul honorowa Republiki Federalnej Niemiec, tłumaczka przysięgła z języka niemieckiego, kierownik Sekretariatu Programu Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021-2027; więcej
  • Sławomir Sikora, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Szczecinie; teolog i duchowny luterański; maratończyk, organizator Biegów Charytatywnych w Szczecinie, poeta, muzyk i pisarz; więcej

Zapraszamy na kolejne wydarzenia Szczecińskiego Festiwalu Bonhoeffera.