1 listopada Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP obchodzi dwa święta: Pamiątkę Umarłych i Pamiątkę Świętych Pańskich.
Tego dnia spotykamy się tradycyjnie o godz. 10.30 w Kaplicy Głównej na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie na nabożeństwie, które prowadzi nasz proboszcz, ks. Sławomir Sikora.
Po nabożeństwie udajemy się na grób śp. ks. Gustawa Meyera, wieloletniego proboszcza naszej parafii oraz jego żony śp. Ireny Meyer. Wspólnie dziękujemy Bogu za ich życie i służbę Kościołowi.
Pamiątka Świętych Pańskich i Pamiątka Umarłych to dzień, kiedy odwiedzamy groby naszych bliskich, choć w tradycji luterańskiej zmarłych wspomina się w ostatnią niedzielę roku kościelnego, w tak zwaną Niedzielę Wieczności. Przypada ona na koniec listopada i jest poświęcona przemijaniu, śmierci i eschatologii.
Obchodzona 1 listopada Pamiątka Umarłych to czas wspominania tych, którzy odeszli, a zarazem okazja, by prosić Boga o pociechę dla wszystkich zasmuconych.
Luteranie nie modlą się za dusze zmarłych. Ludzka modlitwa nie jest w stanie zmienić sytuacji zmarłych. W kościele ewangelickim nie ma za nich nabożeństw. Nabożeństwo może być sprawowane jedynie dla żyjących, bo Komunia Święta służy pokrzepieniu tych, którzy jedzą i piją ciało i krew Pańską.
Nie obchodzimy też Dnia Zadusznego. Nie uznajemy istnienia czyśćca (brak o nim wzmianki w Piśmie Świętym). Nie – ludzkie wysiłki, lecz Bóg w Jezusie Chrystusie dokonuje zbawienia i z łaski ocala człowieka.
1 listopada obchodzona jest również Pamiątka Świętych Pańskich, chociaż święci nie są w luteranizmie (i ogólnie w Kościołach protestanckich) identyfikowani z postaciami beatyfikowanymi lub kanonizowanymi przez Kościół jako instytucję.
Świętym jest każdy człowiek prawdziwie wierzący w Jezusa Chrystusa jako Zbawiciela. Kryterium świętości jest więc tożsame z żywą wiarą w Boga, jako tego, który odkupił ludzkość swoją własną krwią. Tak rozumiany święty pozostaje więc normalnym człowiekiem, choć nadal posiada grzeszną naturę. Dlatego luteranizm określa kondycję człowieka wierzącego jako „usprawiedliwionego grzesznika”, tzn. żyjącego wiarą w Boga, ale ciągle jeszcze podległego grzechowi. Różni się to od rzymskokatolickiego rozumienia terminu „święty”.
W dniu Świętych Pańskich luteranie dziękują Bogu za wszystkich żyjących i zmarłych, prawdziwie wierzących chrześcijan.
Przyłączamy się do apelu wielu ewangelickich parafii o umiar w dekorowaniu grobów. W ten sposób chronimy świat i jego zasoby, a zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć dla osób potrzebujących pomocy.