Za nami kolejne spotkanie Międzypokoleniowego Klubu Dyskusyjnego, którego mówcą był prof. Stefan Kubisa. Przygotował on prezentację o Kiritimati – Wyspie Bożego Narodzenia na Oceanie Spokojnym, należącej do państwa Kiribati.

Wyspa Kiritimati (czyt. Kirismas) leży niemal na samym równiku; jest największym atolem Kiribati oraz  największą wyspą koralową na świecie. Mieszka tu 5,6 tys. osób.  Na wschód od wyspy przebiega linia zmiany daty: jej mieszkańcy pierwsi witają każdy nowy dzień kalendarzowy i każdy nowy rok. Atol należy do najważniejszych terenów lęgowych w strefie tropikalnej. Regularnie gniazduje tutaj około 25 milionów rybitw czarnogrzbietych. Laguna atolu częściowo wyschła i w dużej mierze jest zamknięta. Specyficzną atrakcją turystyczną Kiritimati jest kąpiel z meduzami, które na skutek odcięcia od oceanu nie mają naturalnych wrogów, a co za tym idzie – nie posiadają parzydełek.

Na wyspie są cztery zamieszkałe osady. Jedna z nich nosi nazwę Poland – nazwana tak na cześć Stanisława Pełczyńskiego, który trafił na Kiritimati na amerykańskim statku przewożącym koprę. W tamtym czasie mieszkańcy wyspy nie umieli sobie poradzić z nawadnianiem plantacji palmowych i Polak  pomógł im ten problem rozwiązać. We wsi znajduje się katolicki kościółek pw. św. Stanisława Kostki, zbudowany w 1995 roku oraz szkoła . Zatoka w lagunie nosi nazwę Zatoki Świętego Stanisława. Inne wioski wyspy noszą nazwy Paris, London i Banana

Zobacz więcej