Uroczystość 20-lecia Partnerstwa między Diecezją Wrocławską i Pomorsko-Wielkopolską Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Polsce, a Pomorskim Kościołem Ewangelickim i w jego następstwie Ewangelicko-Luterańskim Kościołem Północnych Niemiec odbyła się 2 listopada 2019r. w Rosow i w Szczecinie. Po spotkaniu w Kościele Pamięci w Rosow oraz zamocowaniu tablic na granicznym Słupie Pokoju, uczestnicy obchodów spotkali się w Szczecinie, w Parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Świętej Trójcy na Łasztowni. Tutaj, na zakończenie świętowania 20-lecia partnerstwa odprawione zostało polsko-niemieckie nabożeństwo.
Kazanie wygłosiła Biskup Krajowa Kristina Kuhnbaum-Schmidt, która odwołała się do istoty partnerstwa: „Ważne jest, abyśmy się spotykali, wymieniali doświadczeniami i wzajemnie akceptowali. To dużo. Zważywszy na fakt zgotowanej przez nas, Niemców, okropnej przeszłości pomiędzy naszymi krajami, ale także wobec obecnego rozdarcia w Europie”. Laudację na temat 20-lecia przyjaźni wygłosił bp Waldemar Pytel.
Szczególnym momentem w czasie nabożeństwa było przedstawienie krótkich sztuk teatralnych, które zostały przygotowane przez młodzież z: Brussow, Penkun i Szczecina. Partnerstwo to przecież spotkania, poznawanie siebie, wspólna praca mimo różnic, to wspólne uczenie się naśladowania Chrystusa. Młodzież pokazała dwie dramy przygotowane na podstawie Ew. Mt 2,1-12 w wersji historycznej i z aktualizacją, pozostawiając nas z refleksjami na temat: przyjaźni, współpracy, przebaczenia oraz z pytaniem: Czy jest coś co Ciebie w Twoim życiu paraliżuje? Strach, niemoc, choroba, wyrzuty sumienia…? Cokolwiek to jest, istnieje droga wybaczenia, pojednania, szansy na wolność w Chrystusie, więc: „wstań, weź łoże swoje i idź”! Z Nim wszystko jest możliwe!
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym i biorącym udział w uroczystościach. Do kolejnego spotkania!
Przed nabożeństwem mieliśmy okazję podjąć gości w sali parafialnej i wirydarzu obiadem. Nie zabrakło też domowych ciast i kawy, przygotowanych i wydanych dzięki zaangażowaniu naszych parafian, za co wszyscy serdeczne im dziękowali!

Aktualizacja wpisów

  • Gazeta Wyborcza Szczecin. Pomiędzy słupami granicznymi w Rosówku stanął Słup Pokoju. Akcja polskich i niemieckich luteran – otwórz link
  • Diecezja Wrocławska. 20 lat partnerstwa Kościołów ewangelickich – otwórz link
  • Ewangelicko-Luterański Kościół Północnych Niemiec. 20 Jahre Partnerschaft mit Evangelisch-Augsburgischer Kirche in Polen
    Friedenszeichen an deutsch-polnischer Grenze errichtet – otwórz link
  • 20-lecie Umowy Partnerskiej. Spotkanie w Kościele Pamięci w Rosow – otwórz link
  • 20-lecie Umowy Partnerskiej. Postawienie Słupa Pokoju w Rosówku – otwórz link