07 – 13 maja 2023

Niedziela, 07 maja. Po nabożeństwie – spotkanie przy kawie, herbacie, owocach i domowym cieście z gośćmi z Niemiec. Pogoda sprzyja, więc stoły zostały ustawione na trawniku, przed salą parafialną.
Wtorek, 9 maja. Godzina biblijna o 18.00. Spotkanie dla dla zainteresowanych luteranizmem – o 19.00.
Sobota, 13 maja. Europejska Noc Muzeów, w której również uczestniczymy. Będziemy czekali na zwiedzających w godzinach od 18.00 do północy. Już dzisiaj dziękujemy wszystkim, którzy zadeklarowali przyniesienie ciasta oraz pełnienie dyżurów. Nadal potrzebujemy wolontariuszy chętnych do pomocy. Zachęcamy również, aby o możliwości odwiedzania naszej parafii informować swoich znajomych, przekazywać dalej zaproszenie. Zobacz program Nocy Muzeów w naszym kościele.

XXX Tydzień Ewangelizacyjny na parafii Wang w Karpaczu: 12-20 sierpnia 2023.
Komisja Ewangelizacyjno – Misyjna Diecezji Wrocławskiej zaprasza na XXX Tydzień Ewangelizacyjny dla Rodzin w Karpaczu. Formularz zgłoszeniowy można pobrać w kancelarii parafialnej lub ze  strony internetowej parafii Wang w Karpaczu. Tydzień Ewangelizacyjny adresujemy do rodzin, ale jest to czas dla wszystkich, którzy chcą się dzielić radością bycia Wspólnotą i radością przeżywania Ewangelii.

Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa. Zarząd Bratniej Pomocy zachęca nas do udziału w zbiórce pieniędzy, które będą przeznaczone na remonty obiektów parafialnych. Pieniądze można wpłacać na konto parafii lub w kancelarii. Zobacz więcej o Bratniej Pomocy – w tekście poniżej.

Wczasy dla rodziny z Katowic – Szopienic. Trwa zbiórka pieniędzy na urlop nad polskim morzem, jaki chcemy zafundować rodzinie, która ucierpiała w wyniku wybuchu gazu w budynku w parafii w Katowicach – Szopienicach.

Klub Seniora: 17 maja, godz. 10.00. (a nie czwartek, jak podaliśmy wcześniej).

 

30 kwietnia – 6 maja 2023

Niedziela, 30.04. Po nabożeństwie spotykamy się w sali parafialnej na kawie i herbacie.
Prosimy też o zgłaszanie swojej pomocy w przygotowaniu i przebiegu zaplanowanej na sobotę 13 maja w godz. 18:00-24:00 Europejskiej Nocy Muzeów. Deklaracje prosimy składać na listach udostępnionych w sali parafialnej/ kancelarii. Pomoc dotyczy następujących spraw:
1) przyniesienie ciasta
2) pomoc w przygotowaniu w godz. 16:00-18:00 przestrzeni dla naszych gości:  instalacja  namiotu, ustawienie stołów i krzeseł (w plenerze, o ile pogada pozwoli); przygotowanie miejsca dla dzieci
3) dyżur w wybranym przedziale czasu między 18:00-24:00.
Ponadto prosimy o zadeklarowanie przygotowania ok. 20 kotylionów lub innych identyfikatorów dla osób, które będą pełnić funkcje gospodarzy wydarzenia.
Noc Muzeów jest ważnym dla naszej Wspólnoty wydarzeniem. Ostatnia miała miejsce w 2018 roku. Chcemy opowiedzieć naszym gościom nie tylko o historii naszego Kościoła tutaj, na Łasztowni, lecz także o tym, co się w ciągu ostatnich kilku lat u nas zmieniło oraz o naszych planach. Dlatego prosimy o aktywne zaangażowanie się w przygotowanie i przebieg wydarzenia.

Wtorek, 2 maja. Ze względu na majowe święta, wtorkowe spotkania się nie odbędą.

 Niedziela, 7 maja. Gościmy delegację z parafii w Greifswaldzie. Nabożeństwo odbędzie się w języku polskim i niemieckim. Po nabożeństwie spotykamy się z naszymi gośćmi w sali parafialnej.

Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa. Zarząd Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa zachęca nas do udziału w zbiórce pieniędzy, które będą przeznaczone na remonty obiektów parafialnych. Pieniądze można wpłacać na konto parafii lub w kancelarii.
Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa, działająca jako Dzieła Gustawa Adolfa (Gustav-Adolf-Werk), powstała w 1832 roku, w dwusetną rocznicę bitwy pod Lutzen koło Lipska. Szwedzki król Gustaw Adolf pośpieszył wtedy ewangelikom z pomocą w wojnie z obozem katolickim. Wywalczył dla nich wolność religijną, choć sam w tej bitwie zginął. Aby uczcić dwusetną rocznicę tego wydarzenia, ufundowano królowi pomnik. Pozostałe ze zbiórki pieniądze przeznaczono na pomoc ewangelickiej diasporze. W ten sposób powstała Fundacja Gustawa Adolfa, która pod nazwą Dzieła Gustawa Adolfa (Gustav-Adolf-Werk) funkcjonuje do dziś.
Organizacja wspiera ewangelickie Kościoły mniejszościowe (diasporalne) w Europie, Ameryce Południowej i Azji.
Zbiórka środków na rzez Bratniej Pomocy prowadzona jest co roku, w okresie od Wielkanocy do Zielonych Świąt. Zebrane środki są rozdzielane pomiędzy parafie, które złożyły wcześniej wnioski o subwencje na cele budowlane i remontowe.
W polskim Kościele Ewangelicko-Augsburskim Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa działa od 1946 roku. Święto BPGA obchodzone jest w pierwszy czwartek po święcie Trójcy Świętej (w tym samym dniu Kościół rzymskokatolicki obchodzi święto Bożego Ciała).

Przypominamy również o trwającej zbiórce pieniędzy na urlop nad polskim morzem, jaki chcemy ufundować rodzinie, która ucierpiała w wyniku wybuchu gazu w budynku w parafii w Katowicach – Szopienicach.

23 – 29 kwietnia 2023

Niedziela: Po nabożeństwie zapraszamy do sali parafialnej na kawę i herbatę.
Wtorek: 25 kwietnia zapraszamy na godzinę biblijną na godz. 18.00 oraz spotkanie dla osób zainteresowanych luteranizmem na 19.00.

W sobotę 13 maja odbędzie się 17. Europejska Noc Muzeów, w której zamierza wziąć udział również nasza parafia. Będziemy czekali na zwiedzających w godzinach od 18.00 do północy. Chcemy im opowiedzieć o naszym kościele Świętej Trójcy i o luteranizmie, a także  stworzyć możliwość spędzania z nami czasu przy kawie, herbacie i domowym cieście. Potrzebni są zatem chętni, by upiec/ dostarczyć ciasto, a także wolontariusze do przygotowania terenu przed kościołem:rozstawienia namiotu, wyniesienie stołów i krzeseł. W sali parafialnej będzie wyłożona lista, na której można wpisać swoją deklarację pomocy. Liczymy na waszą aktywność!!! W razie potrzeby należy się kontaktować z ks. proboszczem.

Zarząd Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa serdecznie dziękuje wszystkim, którzy w poprzednich latach wzięli udział w zbiórce pieniędzy na remonty obiektów parafialnych, dzięki której można było przywrócić dawną świetność. W tym roku również liczymy na zaangażowanie się parafian w całej Polsce, dzięki czemu będzie można pomóc kolejnym parafiom. Pieniądze można wpłacać na konto parafii lub na listę wpłat, która jest przygotowana w kancelarii.

Przypominamy również o trwającej zbiórce pieniędzy na urlop nad polskim morzem dla rodziny z dziećmi, która  ucierpiała w wyniku wybuchu gazu w parafii w Katowicach – Szopienicach.

16 – 22 kwietnia 2023

Niedziela: Po nabożeństwie zapraszamy na spotkanie dotyczące udziału naszej parafii w Europejskiej Nocy Muzeów, która odbędzie się w sobotę 13 maja.
Wtorek: 18 kwietnia, godz. 18:00-19:00 – godzina biblijna; 19:00-20:00 – spotkanie dla osób zainteresowanych luteranizmem.
Środa: 19 kwietnia, godz. 19:00. Muzeum Narodowe, Wały Chrobrego 3, sala konferencyjna; spotkanie „Nieszczęsny dar wolności: Bonhoeffer – Havel”; gościem specjalnym będzie ks. prof. Tomas Halik. Uczestnicy debaty: ks. prof. Tomáš Halik – wybitny czeski teolog, filozof religii, profesor Uniwersytetu Karola w Pradze, doktor honoris causa Uniwersytetu Oxfordzkiego, autor książki „Popołudnie chrześcijaństwa. Odwaga do zmiany”; red. Zbigniew Nosowski – „Więź”, doktor honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego; o. Tomasz Dostatni – dominikanin, publicysta, duszpasterz inteligencji, rekolekcjonista.
Sobota: 22 kwietnia, godz. 18:00 w naszym kościele Świętej Trójcy – koncert Jubileuszowy z okazji 50-lecia istnienia Chóru Collegium Maiorum Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Zabrzmi arcydzieło Felixa Nowowiejskiego Missa pro Pace (Msza w intencji Pokoju), kompozycja z 1935 roku przeznaczona na chór z towarzyszeniem organów. Na historycznym instrumencie organowym firmy Schlag & Söhne zagra Bogdan Narloch, a koncert poprowadzi kierownik artystyczny Chóru Paweł Osuchowski.

Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa: Zarząd Bratniej Pomocy serdecznie dziękuje wszystkim, którzy w poprzednich latach wzięli udział w zbiórce pieniędzy na remonty obiektów parafialnych, dzięki której można było przywrócić dawną świetność. W tym roku również liczymy na zaangażowanie się parafian w całej Polsce, dzięki czemu będzie można pomóc kolejnym parafiom. Pieniądze można wpłacać na konto parafii lub na listę wpłat, która jest przygotowana w kancelarii.


09 – 15 kwietnia 2023

Święta Zmartwychwstania Pańskiego:
Nabożeństwa w Niedzielę Wielkanocną – o 10:00 w Szczecinie, o 13:00 w Kłodzinie;
Nabożeństwa w Poniedziałek Wielkanocny – o 10:00 w Szczecinie, o 10:30 w Trzebiatowie;
Wtorek: nie odbędzie się spotkanie dla zainteresowanych luteranizmem oraz biblijne.
Środa: godz. 18:00 – posiedzenie Rady Parafialnej.
Czwartek:
Klub Seniora, godz. 10:00 w sali parafialnej; w programie m.in. zabawa w kalambury.
Czwartek:
uczniów zapraszamy na lekcje religii.
Sobota: godz. 18:00, spotkanie kobiet pt. „Czyszczenie zatrutej rzeki – gdy pora zacząć od nowa” oraz koncert gongów i mis tybetańskich.

Koncert Chóru Collegium Maiorum. W sobotę 22 kwietnia o godz. 18.00 w naszym Kościele Świętej Trójcy odbędzie się koncert Jubileuszowy z okazji 50-lecia istnienia Chóru Collegium Maiorum Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Tego dnia zabrzmi arcydzieło Felixa Nowowiejskiego Missa pro Pace (Msza w intencji Pokoju), kompozycja z 1935 roku przeznaczona na chór z towarzyszeniem organów. Partię organową wykona Bogdan Narloch, dyryguje Paweł Osuchowski. Wstęp wolny. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Gminy Miasto Szczecin.


02 – 08 kwietnia 2023

 • Pasyjne czuwanie. We wtorek zapraszamy na pasyjne czuwanie do naszego Kościoła na godz. 18.00
 • Spotkanie dla zainteresowanych luteranizmem. Odbędzie się we wtorek o godz. 19.00.
 • Nabożeństwa w Wielkim Tygodniu.
  • w Kościele w Szczecinie: w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę o godz. 18.00
  • w Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny o godz. 10.00.
 • Organy i dzwon. W minionym tygodniu wykonane zostały drobne prace remontowe naszych organów, a także naprawione zostały dzwony. W sumie koszt napraw wyniósł 5 000,00 zł.
 • Skarbonka diakonijna. Przypominamy o pasyjnej akcji Diakonii „Skarbonka diakonijna”. Akcja kończy się w Wielkanoc. Prosimy o przynoszenie skarbonek do kancelarii parafialnej.
 • Odwiedziny seniorów. Parafianie seniorzy, którzy w ostatnich dniach zostali odwiedzeni w domu, aby mogli przystąpić do Stołu Pańskiego, przesyłają Zborowi pozdrowienia.
 • Zbiórka dla ofiar wybuchu w Szopienicach. Od tragicznego wypadku w katowickiej parafii w Szopienicach minęło już trochę czasu. Dziękujemy za zaangażowanie się w zbiórkę pieniędzy, którą zorganizowała Diakonia naszego kościoła. Jako Rada Parafialna chcemy zaproponować dalsze wsparcie tych, którzy ucierpieli w wyniku zniszczenia plebanii. Chcemy sfinansować czteroosobowej rodzinie urlop nad polskim morzem. Zapewne po tych traumatycznych doświadczeniach będą potrzebować również odpoczynku. Pieniądze można wpłacać w kancelarii parafialnej lub na konto parafii.
 • Transmisje nabożeństw ewangelickich w mediach:
  • Niedziela Palmowa, TVP Kultura, 2 kwietnia 2023 r., godz. 8.00 – kościół w Międzyrzec
  • Wielki Piątek, TVP program 2, 7 kwietnia 2023 r., godz. 16.00 – kościół Ducha Świętego w Orzeszu
  • Wielki Piątek, Polskie Radio, program 2, 7 kwietnia 2023 r, godz. 18.00 – kościół w Pruchnej.

26 marca – 01 kwietnia 2023

 1. Pasyjne czuwanie w kościele. Piąte pasyjne czuwanie odbędzie się we wtorek o godz. 18. Wypełni je Słowo Boże, jego rozważanie i muzyka.  Na organach grać będzie Agnieszka Roguska. W programie usłyszymy:
  • Johann Pachelbel Aria Quarta z cyklu Hexachordum Apollinis
  • Joseph Rheinberger – Trio nr I i IV z op. 49
  • Gustaw Flügel opracowanie chorałów: “Ach, was sol lich Sündler machen?”
  • “Alle Menschen müssen sterben” ze wstępem G. Flügla
  • Dietrich Buxtehude Passacaglia BuxWV 161
 2. Spotkanie dla zainteresowanych luteranizmem: wtorek, godz. 19:00, dom parafialny. Zapraszamy!
 3. Skarbonka diakonijna. Przypominamy o pasyjnej akcji Diakonii „Skarbonka diakonijna”. Skarbonki są do pobrania w kancelarii parafialnej.


05 – 11 marca 2023

 1. Po nabożeństwie zapraszamy na kawę i herbatę do sali parafialnej.
 2. Nabożeństwo w Kłodzinie. Ks. proboszcz jest w dzisiaj w Wałbrzychu; bierze tam udział w rekolekcjach dla mężczyzn. Dzisiejsze nabożeństwo o godz. 13:00 w naszym filiale w Kłodzinie poprowadzi ks. Izabela Sikora.
 3. Pasyjne czuwanie w kościele. Drugie pasyjne czuwanie odbędzie się we wtorek o godz. 18. Wypełni je Słowo Boże, jego rozważanie i muzyka.  Na organach grać będzie Agnieszka Roguska. W programie usłyszymy:
  • S. Bach – Christ lag in Todesbanden BWV 718
  • Buxtehude – Ach Herr, mich armen Sünder;
  • Aria BuxWV 249
  • Gigout – Cent Pièces brèves nouvelles – 6 bis, 7, 8.
  • R. Rabey – Quatre Pièces pour orgue – Élévation, Cantique, Andante (Offertoire)
 4. Spotkanie dla zainteresowanych luteranizmem: wtorek, godz. 19:00, dom parafialny. Zapraszamy!
 5. Pasyjne rekolekcje dla kobiet. Rekolekcje pt.: „Zdrowy egoizm, czyli jak pokochać siebie” odbędą się w Karpaczu w dniach 17-19 marca. Wyjazd ze Szczecina planowany jest w piątek po południu, powrót – w niedzielę po nabożeństwie w Karpaczu. Rekolekcje poprowadzi w tym roku radca Lucyna Żak ze Świdnicy. Koszt noclegów i wyżywienia: 275 zł. Zapraszamy!
 6. Skarbonka diakonijna. Przypominamy o pasyjnej akcji Diakonii „Skarbonka diakonijna”. Skarbonki są do pobrania w kancelarii parafialnej.
 7. Rada Parafialna. Radnych oraz Zastępców zapraszamy na posiedzenie Rady Parafialnej w czwartek, 9 marca. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19:15.
 8. Karta Żałobna. 3 marca br. pożegnaliśmy na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie śp. Helenę Kwiatkowską.
  W najbliższy poniedziałek, 6 marca, pożegnamy śp. Bożenę Trzaskę. Pogrzeb rozpocznie się o godz. 12.00 w naszym Kościele Świętej Trójcy, następnie udamy się na Cmentarz Centralny w Szczecinie.


26 lutego – 04 marca 2023

 1. Podziękowanie za poprowadzenie nabożeństwa lektorskiego. Podziękowania dla p. Aleksandra Smoligi za poprowadzenie nabożeństwa lektorskiego w minioną niedzielę, a także dla pozostałych osób, które je współprowadziły. Pozdrowienia dla naszej Parafii od Parafii w Wiśle Czarne.
 2. Powrót do wtorkowych spotkań. Kończą się ferie zimowe. Zapraszamy na tygodniowe zajęcia: we wtorek o godz. 18.00 pasyjne czuwanie w kościele, o 19.00 spotkanie dla osób zainteresowanych luteranizmem.
 3. Pasyjne czuwanie w kościele. Pierwsze pasyjne czuwanie odbędzie się we wtorek 28 lutego o godz. 18. Wypełni je Słowo Boże, jego rozważanie i muzyka.  Na organach grać będzie Agnieszka Roguska. W programie usłyszymy:
  • Samuel Scheidt. Cantilena angelica fortunae
  • Eugène Gigout. Tonalité ecclésiastique 1er et 2e modes, 3e et 4e modes, 5e et 6e modes
  • Johann Pachelbel, Johann Sebastian Bach BWV 277, Gaël Liardon. Christ lag in Todesbanden
  • Johannes Brahms. O Welt, ich muβ dich lassen
  • Ottorino Respighi. Preludio per organo
  • Bach. BWV Anh. 82 Ciacona B- dur
 1. Światowy Dzień Modlitwy. W czwartek o 18.00 zapraszamy na nabożeństwo z okazji Światowego Dnia Modlitwy, które poprowadzą kobiety z różnych kościołów. Odbędzie się ono w wirydarzu. Liczymy na udział w nabożeństwie także naszych uczniów ze wszystkich grup lekcji religii.
  Spotkanie organizacyjne odbędzie się w środę o godz. 17.00.
 2. Pasyjne rekolekcje dla mężczyzn. Zapraszamy na pasyjne rekolekcje dla mężczyzn, które odbędą się w sobotę, 4 marca w Wałbrzychu. Planowany wyjazd ze Szczecina – w piątek po południu; powrót w niedzielę wieczorem. Na liście jest pięć osób; pozostają trzy wolne miejsca. Dzisiaj wieczorem musimy  przesłać ostateczną listę.
 3. Spotkania dla kobiet „W poszukiwaniu dróg do domu – ku sobie”. W sobotę 4 marca o godz. 17:00. zapraszamy na spotkanie dla kobiet w nowej formule. Temat „W poszukiwaniu dróg do domu – Ku sobie”, będzie również okazja, aby wspólnie opracować formułę dalszych takich spotkań.
  O godz. 8:15 odbędą się warsztaty z malowania akwarelami. Poprowadzi je p. Anna Kwiecień.!
 4. Skarbonka diakonijna. Rozpoczyna się kolejna edycja ekumenicznej akcji charytatywnej Skarbonka Diakonijna.