Marcin Luter był entuzjastą muzyki w kościele. Był zdania, że muzyka rozwesela serca i sprawia radość… 

„Marcin Luter był entuzjastą muzyki w kościele. Pisał, że 'muzyka, zaraz po Słowie Bożym, zasługuje na najwyższą chwałę’. Widział 'wszelką sztukę, w szczególności zaś muzykę, w służbie temu, który ją stworzył i darował ludziom’. Zdaniem Lutra, muzyka rozwesela serca, przepędza diabła, sprawia niewinną radość, pomaga w walce ze złością, pożądliwością i pychą. Teolog doceniał potencjał muzyki jako nośnika reformacyjnych idei, ale postrzegał też muzykę jako wartość samą w sobie, w jej pięknie i bezpośrednim oddziaływaniu na duszę i emocje człowieka”. *

Zapraszamy do jedynej na szczecińskiej Łasztowni chrześcijańskiej świątyni. Do ewangelickiego kościoła Świętej Trójcy, należącego do Parafii Ewangelicko – Augsburskiej, czyli luterańskiej. Każdej niedzieli, tradycyjnie o godz. 10.00, a także w inne, wyjątkowe dni, odbywają się u nas nabożeństwa. Zapraszamy na nie tych, którzy lubią muzykę, lubią śpiewać nabożne pieśni lub ich słuchać, Nasze śpiewniki zawierają prawie tysiąc pieśni – dokładnie 955. Najstarsze powstały w IX wieku, najnowsze – w XXI stuleciu.

Teraz pragniemy wzbogacić niedzielne nabożeństwa o kameralne utwory wykonywane między poszczególnymi częściami liturgii. Chcielibyśmy, aby kameralistyka gościła w naszym kościele każdego tygodnia.

Pomysłodawczynią „Nabożnej kameralistyki u luteranów” jest dr Agnieszka Roguska, organistka w naszym kościele i klawesynistka – uczennica Lilianny Stawarz, Nicholasa Parle’a, Catherine Samouel i Marka Pilcha. Jako klawesynistka, obok repertuaru solowego, wykonuje też utwory kameralne. Współpracowała z zespołami zafascynowanymi muzyką dawną, takimi jak Pomerania Ensemble, Amadeus Trio czy Corona Florum.
Koncertuje z kontratenorem Pawłem Jakubem Wojtasiewiczem Oboje wystąpili w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego w bazylice katedralnej w Szczecinie. Ich wspólne wykonanie koncertu Sacrum w epokach oraz Cztery żywioły, cztery strony świata” podziwialiśmy podczas Międzynarodowych Dni Bonhoefferowskich.
Agnieszka Roguska współpracuje także z sopranistką, Anna Marią Adamiak.

W tym ostatnim koncercie wystąpili wspólnie z Karoliną Hylą – Wybraniec – I skrzypce, Justyną Sajewicz – II skrzypce i Mają Nizińską – wiolonczela. To ten właśnie zespół instrumentalistek, wraz z sopranistką Marzeną WiencisMamrot i samą Agnieszką Roguską grającą na pozytwie, zainicjował  pierwsze wykonanie w cyklu „Nabożna kameralistyka u luteranów”.

Miało to miejsce 27 października 2024 roku podczas nabożeństwa wieńczącego synod diecezji wrocławskiej. Zgromadzeni w kościele usłyszeli utwory Dietricha Buxtehudego: szakonę wokalną „Herr, wenn ich nur Dich hab” oraz fragment Cantate Domino. Świetnemu wykonaniu nie przeszkodziły ani poranne godziny, ani spartańskie warunki, w jakich przyszło im koncertować. Dziękujemy!

* Andrzej Polaszek, Maria Polaszek. Luter, Zwingli, Kalwin. Trzy spojrzenia na słowo i muzykę w Kościele w kontekście kultury muzycznej XVI w. Rocznik Teologiczny, LXII – z. 2/2020.)
** Wszystkie nabożeństwa dostępne są na YouTube Parafii